Urządzenie laserowe czy atramentowe? Odpowiadamy!

Czy wiesz jakie są różnice drukowania i kopiowania oraz jakie są różnice w kosztach eksploatacji pomiędzy technologią laserową i atramentowo-pigmentową? Mechanizm działania tych dwóch technologii jest zupełnie inny. Każda z tych technologii posiada swoje zalety i wady oraz ma inny wpływ na nasze zdrowie oraz środowisko. Poniższe porównanie dotyczy urządzeń dla biur lub szkół (tzw. biznesowych).

W technologii laserowej drukowania lub kopiowania wykorzystywany jest toner. Obraz powstaje na bębnie światłoczułym a następnie przeniesiony zostaje na papier. Kolejnym etapem jest utrwalenie kopii – za realizację tego zadania odpowiedzialny jest zespół utrwalania. Zespół ten zbudowany jest z dwóch wałków – jeden z nich to wałek teflonowy, w którym zainstalowana jest lampa grzejna, drugi to wałek gumowy odporny na wysoką temperaturę. Naniesiony na papier toner (wydruk) przechodząc pomiędzy tymi wałkami zostaje wtopiony, wgrzany w papier, następuje tzw. utrwalenie obrazu na papierze. W tym procesie wałek teflonowy zostaje podgrzany do temperatury ok. 200-220 stopni C.

Druga technologia to atramentowo-pigmentowa, która do druku wykorzystuje atrament pigmentowy a zastosowana została w drukarkach i urządzeniach wielofunkcyjnych Epson. Głowica drukująca PrecisionCore z bardzo dużą szybkością wyrzuca pigment na papier. Tusz pigmentowy zawiera w sobie cząstki stałe. Zaletą takiego tuszu jest duża odporność na czynniki zewnętrzne takie jak: woda, promienie UV, tarcie.

Epson zastosował w swoich urządzeniach wielofunkcyjnych nowoczesne głowice PrecisionCore oraz  szybkoschnące atramenty DURABBrite Ultra, z myślą o drukowaniu dokumentów biznesowych, które są trwałe i odporne za zmywanie. Epson gwarantuje, że głowica nie zasycha, a na trwałość wydruku zapewnia 100 letnią gwarancje. Atrament pigmentowy nie rozmywa się na skutek wody i wilgoci, w przeciwieństwie do zwykłego wydruku atramentowego. Pokryte żywicą cząstki pigmentu nie wsiąkają w papier, jak ma to miejsce w przypadku atramentów barwnikowych, lecz przywierają do powierzchni papieru. Dzięki temu atramenty DURABrite Ultra szybko schną i pozwalają uzyskiwać laserową jakość wydruków niezależnie od typu i jakości papieru.

Etapy wydruku w technologii laserowej oraz pigmentowej

Schemat etapów wydruku w technologii laserowej:

Nagrzewanie

Elektryzowanie

Naświetlanie

Wywoływanie

Utrwalanie

Czyszczenie

Wydruk

Schemat etapów wydruku w technologii atramentowej (pigmentowej):

Wyrzut atramentu (pigmentu)

Wydruk

Zalety oraz wady obu technologii

Technologia laserowa – zalety:

 • Duża wydajność,
 • Wydruki na papierze powlekanym (kredowym).

Technologia laserowa – wady:

 • Wyższa cena zakupu,
 • Duży pobór energii elektrycznej (urządzenia kolorowe format A3, A4),  3000 – 3500 Wat,
 • Wymaga okresowych konserwacji,
 • Wyższe koszty za wykonanie 1 kopii (z uwagi na koszty wymiany materiałów eksploatacyjnych takich jak: tonery, bębny, developery, zespoły wywoływania, zespół grzejny itp.),
 • Generuje dużo odpadów niebezpiecznych dla środowiska (zużyte tonery, bębny, zespoły utrwalania, zespoły grzejne itp.)
 • Podczas pracy w powietrzu rozpylane są nano cząsteczki toneru, niebezpieczne dla człowieka. Ten fakt potwierdzają różne instytuty badawcze z całego świata.

Technologia atramentowa (pigmentowa) – zalety:

 • Bardzo niski pobór energii elektrycznej, 25 – 40 Wat,
 • Cicha praca,
 • Niskie koszty eksploatacji,
 • Nie wydziela ciepła (brak utrwalania),
 • Szybciej rozpoczyna pracę (czas wydruku pierwszej kopii),
 • Brak konserwacji,
 • Generuje bardzo mało odpadów niebezpiecznych dla środowiska,
 • Bardzo dobra jakość grafiki (porównywalna jak w labie cyfrowym) przy zastosowaniu papieru ink jet.

Technologia atramentowa (pigmentowa) – wady:

 • Szybciej rozpoczyna pracę, ale kolejne wydruki są wolniejsze.

Podsumowanie

Zakup urządzenia to dopiero początek, później zaczynają się wydatki związane z eksploatacją urządzenia. Z całą pewnością w urządzeniach laserowych jest dużo więcej materiałów eksploatacyjnych, które podlegają co jakiś czas wymianom. Generuje to oprócz tonerów dodatkowe koszty dla użytkownika.

Z kolei urządzenia firmy Epson, które brałem pod uwagę pisząc ten artykuł posiadają trochę droższe worki z pigmentami, ale można powiedzieć, że pigment jest jedynym materiałem eksploatacyjnym (nie licząc pojemników na zużyty tusz, których koszt jest niski).

Zdrowie – w urządzeniach laserowych następuje wgrzanie szkodliwej sadzy w papier. Podczas tego procesu wydobywają się metale ciężkie i rozpylane są nano cząsteczki toneru, które są bardzo niebezpieczne dla człowieka.

W urządzeniach pigmentowych atrament jest wprowadzany bezpośrednio w papier, w związku z tym nie ma potrzeby utrwalania naniesionego wydruku i jego wtapiania. Urządzenia pigmentowe wydzielają aż o 92% mniejszą emisję CO2 i nie produkują metali ciężkich.

Polecam do przeczytania artykuł ze strony: https://zdrowepasje.pl/zdrowie/szkodliwe-produkty/drukarki-laserowe-i-kserokopiarki-przyczyną-groźnych-chorób

Stanisław Staniak

Zapraszamy do współpracy!

Adres Firmy

Biuro-Serwis
Leonarda 1
20-625 Lublin

Zobacz na mapie

}

Godziny otwarcia

Pon. - Pt.
08:00 - 16:00

w

Zadzwoń do nas

+48 81 524 21 12
+48 81 446 73 90
+48 81 443 02 90

Dział Xero i Wydruków:
+48 81 524 21 12 w.23

Napisz

info@biuro-serwis.lublin.pl

Dział Xero i Wydruków:
wydruki@biuro-serwis.lublin.pl

Ta witryna korzysta z plików cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies »